Když si klempíři staví vlastní střechu

2a. Kvalitní střecha má při správné montáži záruku až 50 letKombinace materiálů různé jakosti a slepá snaha ušetřit za každou cenu na úkor životnosti střechy. To jsou podle klempířů největší nešvary investorů, kteří řeší projekt nové střechy. Když si však střechu staví klempíř, chce ji mít na celý život.

Říká se, že kovářova kobyla a ševcova žena chodí bosy. U klempířského řemesla rčení neplatí. Vlastní střechu před sousedy neschováte a je tak očividným důkazem klempířova fortelu. Proto klempíři volí funkční plechové krytiny a materiály, které i po letech bičování větrem, deštěm a sněhem vypadají pořád stejně.

Při výběru nové střechy bývá rozpočet hlavním faktorem. Kombinovat kvalitní krytinu s nekvalitním plechem pro úžlabí a levnou difúzní fólií se však časem nevyplácí. Klempíři přiznávají, že investoři stále častěji vnímají důležitost použití kvalitního materiálu. I tak se ale najde celá řada těch, kteří volí kombinace materiálů různé jakosti, když hledají na úkor životnosti střechy co nejlevnější řešení.

4a. Plechová střecha Ruukki Finnera imitující klasickou taškovou krytinu na domě klempíře PavlaKvalitní střecha má při správné montáži záruku až 50 let

„Když si lidé koupí kvalitní krytinu se zárukou 50 let, ale použijí nejlevnější difúzní fólii, která se rozpadne za tři roky a lemování, úžlabí a další prvky si nechají udělat z nejlevnějšího plechu na trhu, cítím trochu vztek,“ říká k častému problému klempíř Michal Benešovský z firmy Habest. Jeho kolega Pavel Haba k tomu dodává: „Říkáme vždy zákazníkům, že člověk není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.“ Investoři, kteří hledají u projektu nové střechy úsporu, by měli šetřit spíše na volbě povrchové úpravy, než na kvalitě samotného plechu.

S kvalitním materiálem je pro nás radost pracovat2b. Kvalitní střecha má při správné montáži záruku až 50 let

Klempíři se shodují, že u levných plechových krytin bývá častý problém s reklamacemi.  „Dneska už máme s levnými plechy tolik špatných zkušeností, že pokud to není vyložené přání majitele, tak děláme hlavně s Ruukki. Ruukki dáváme na střechy skoro deset let a bez jediné reklamace,“ říká k problematice reklamací Michal Benešovský.

„Levné krytiny jsou náchylnější na poškrábání a na manipulaci s tím materiálem. Blbě šlápnete nebo se vám svezou nůžky a okamžitě máte škrábanec až na plech. Levné plechy jsou také zpravidla celkově tenčí a tím pádem měkčí,“ doplňuje k práci s krytinou Pavel Haba.

Klempíři radí…

Uvažujete-li o nové střeše nebo rekonstrukci té staré, měli byste dbát podle klempířů následujících rad:

★ nekombinujte levné neznačkové materiály s kvalitními značkovými
★ zvolené materiály by měly být v kvalitativním souladu
★ když vám malý rozpočet neumožní volit kvalitní a dražší materiály, šetřete na volbě povrchové úpravy a ne na kvalitě plechu
★ už ve stádiu projektu myslete na jednoduchost střechy – složité střechy se prodražují a skrývají riziko možných vad
★ ověřte si záruční dobu a podmínky reklamace u značky krytin:
★ někteří výrobci totiž deklarují záruční dobu, které dosáhnete jen po registraci (na tu vás prodejce většinou neupozorní)


Ve spolupráci s klempíři a pokrývači Habest: www.habest.cz a Ruukki: ruukkistrechy.cz


GALERIE